Культура вина

Вина Війни від Good Wine

Виноробна промисловість України вперше постраждала від агресивних дій Росії не у лютому 2022 року. Після анексії Криму у 2014 році шляхом проведення незаконного, фальшивого референдуму Україна втратила більше половини свого вина — кращого, як сказали б деякі, чи найвідомішого. Однак Україні вдалося підтримати та розвинути інші регіони країни, а українці за національним поривом почали пити місцеве, внаслідок чого виробництво збільшилося з 7% до 9%, а споживання підскочило на 10% у 2019 році. Винна культура в Україні зростала і стала одним із активів, покликаних згуртувати націю. Стали з'являтися нові виноробні, господарства стали розвиватися за сучасним зразком, вітчизняне виробництво почало завойовувати міжнародний ринок, ріс імпорт іноземних вин.

Аж до 24 лютого 2022 року. Цього дня Росія здійснила повномасштабне вторгнення до України. У подальші тижні та місяці було знищено багато виноградників, перестали існувати окремі виноробні, у яких до війни все було дуже добре. На жаль, це продовжується і зараз.

4 березня ударом російської ракети було знищено головний склад найбільшого імпортера вин Good Wine, який довгі роки розвиває винну культуру в Україні. На складі зберігалося 1600000 пляшок вина, включаючи 15 тис. об'єктів колекціонування, а також продукти, інші види алкоголю, безалкогольні напої, аксесуари для дому, книги, декор. Внаслідок свідомого ракетного удару армії РФ було повністю знищено склад площею 10 тис. кв. м. Збитки для компанії Good Wine склали 15 мільйонів євро.

Склад Good Wine після удару російської ракети – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

Здавалося б, у цій історії не знайти жодної втіхи, проте через деякий час у Good Wine повідомили, що частина вина… вціліла! Декілька сотень пляшок вдалося врятувати. І тепер Вина, які вижили можна купити на офіційному сайті компанії. Подробиці у статті.

Хто такі Good Wine та чим вони важливі для України?

Хто такі Good Wine – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

Винну культуру в Україні створювала багато в чому ця компанія. Good Wine проводили просвітницьку діяльність, у тому числі семінари та фестивалі, і звичайно, намагалися постачати цікаве вино з усього світу.

26 лютого Good Wine та Wine Bureau мали провести Supernatural Wine Festival.

Зараз перебуваючи в Іспанії, я випадково зустріла винороба, власника виноробні Casa Balaguer, який мав уже на руках квитки на 25.02.2022 на цей фестиваль, оскільки Casa Balaguer створює виключно органічні, біодинамічні, натуральні вина, дотримуючись місячного календаря. Supernatural Wine Festival, звичайно, був цікавим для таких виробників.

На ньому мали зібратися близько 40 виноробів з усієї планети. Організатори планували показати усьому світу, як розвиваються натуральні вина в Україні. Зрозуміло, захід скасовано через вторгнення РФ.

Вже через 2 місяці команді вдалося провести Supernatural Wine Festival за кордоном у польському місті Вроцлав. Ідея полягала в тому, щоб і організаторів підтримати, і частину виручки передати українській армії. Було зібрано понад 250 тис. грн., частину з них відправили на ЗСУ.

Вина Війни від Good Wine - Блог о вине и крепких алкогольных напитках Wine Blog

Як було зруйновано склад Good Wine під Києвом?

Склад компанії GoodWine розміщувався у селі Стоянка Бучанського району Київської області. Це трохи більше ніж 20 км на північ від головної площі країни — Майдану Незалежності. Саме з того боку розвивався наступ Росії на Київ із 24 лютого: росіяни перейшли український кордон із території Білорусі та рухалися на південь, до столиці нашої країни.

З 27 лютого розпочалися бойові дії за контроль над сумнозвісним містом Буча. Саме на його околицях розташовувався склад Good Wine. 4 березня російська ракета потрапила безпосередньо до складу і внаслідок великої пожежі було знищено всю його площу. На цьому складі зберігалося 1,6 млн. пляшок вина, інші товари та зберігалася гуманітарна допомога. У заяві на сайті GoodWine йдеться, що вони «доставляли товари від різних постачальників з усього світу, готували та відправляли готову їжу до лікарень, територіальної оборони та Збройних сил України». Все це було знищено.

Пізніше співзасновник goodwine Володимир Шаповалов розповідав про це так: “Я живу неподалік, за два кілометри від складу, тому бачив хмари диму. Але не міг зрозуміти – це заправка, склад чи щось інше. Хоча, звісно, тоді стріляло дуже сильно. А потім знайомі надіслали фотографію, де вже було очевидно [що це наш склад]”.

Бої в Київській області тривали до 31 березня 2022 року і закінчилося виведенням російських військ. Росіянам не вдалося пройти до Києва завдяки чудовій обороні українських військових та допомозі мирних жителів.

До речі, до 2014 року у Good Wine, крім магазину у Києві, був великий магазин у Донецьку. Велике місто на сході України, яке було захоплене та окуповане сепаратистами за прихованої підтримки армії РФ, а зараз є столицею так званої “ДНР”. Так от магазин Good Wine у Донецьку довелося закрити, а майже весь персонал переїхав працювати до Києва. Багато хто з них працює на компанію і зараз.

Зруйнований склад Good Wine під Києвом – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

Втрату донецького магазину не можна порівняти із втратою складу у березні цього року, проте якщо дивитися на це як частину тривалої агресії Росії проти України, то стає зрозумілим той руйнівний вплив, який надає РФ на виноробів та імпортерів вина в Україні.

Good Wine продає “Вина, які вижили”

На початку травня 2022 року компанія оголосила про те, що частину вина зі складу у Київській області вдалося врятувати. На сайті Good Wine з'явився окремий розділ "Вина, які вижили", в якому всі бажаючі можуть купити вцілілі зразки. Зробити це можна і зараз: в асортименті різні вина, включаючи досить якісні і недорогі вина (від 11,85 доларів за пляшку). Їх можна придбати як на сайті, так і в магазині Good Wine. Частина виручених від продажу коштів перераховується на потреби ЗСУ.

Близько 1-2% пляшок вина виявилися «вогнетривкими» та залишилися практично не пошкоджені. Все, що вдалося забрати зі зруйнованого складу, було почищено, оброблено озоном для видалення неприємного запаху і виставлено на продаж. Вина абсолютно придатні для вживання — у Good Wine навіть проводили лабораторні аналізи, щоби переконатися в цьому.

Якщо ви хочете підтримати армію України, ви можете купити “Вина, які вижили” після ракетного удару.

Вина, які вижили – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog