Life style

Війна з виноробством

З 24 лютого 2022 року в Україні триває війна, розв'язана Росією. Військові дії супроводжуються великою кількістю жертв та масштабними руйнуваннями. Під вогнем опиняються не лише військові чи стратегічні об'єкти, а й житлові будинки, лікарні, школи, університети, музеї та, на жаль, виноробні та виноградники. Російсько-українська війна значно вплинула на українське виноробство. Працювати на виноградниках дуже небезпечно, практично всі винні господарства в Україні припинили свою діяльність. Деякі виноробні регіони окуповані, зруйновані чи перебувають у зоні воєнних дій.

Коли Росія анексувала Крим у 2014 році, У всіХ виноробів був шок, оскільки близько 60% виноградників України перебували в Криму. Це був серйозний удар по галузі, від якого довелося довго відходити і підприємствам, і виноробам, і споживачеві. Але останні 3 роки ринок почав кардинально змінюватись. Насамперед змінюються смаки клієнта, він став більш цікавим, хоче пити хороший алкоголь, цікавиться ено- та гастротуризмом і хоче знайти українське вино гарної якості. З огляду на тенденції ринку та уподобання клієнта, змінюється і український винороб. І великі, і малі виробники хочуть робити якісне вино, конкурентне на світовому ринку. Більше того, останні роки ознаменувалися бумом мікровиноробів або, так званих, гаражистів. Все це свідчить, що Україна заходить на новий виток розвитку, який можна порівняти з розвитком виноробства в Аргентині 80-х. Виправлюсь. Україна заходила на новий виток розвитку виноробства до 24 лютого 2022 року.

Війна з виноробством – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

Багато виноробів після початку війни в Україні стали у щільні лави захисників рідної землі. Захищати рідний дім зміг кожен охочий незалежно від попереднього досвіду та вміння тримати зброю, оскільки війна — це не лише бойові дії, це ще й участь у різних процесах та налагодження багатьох ланок одного ланцюжка. Тому навіть будучи виноробами багато хто самовіддано став виконувати нові обов'язки.

Наприклад, Ганна Горкун, засновниця та CEO 46 Parallel разом зі своєю командою готують гарячі обіди для наших захисників та для всіх, хто цього потребує. Сергій Стаховський, винороб, творець бренду Stakhovsky Wines, професійний тенісист, перша ракетка України, став до лав Територіальної оборони, щоб патрулювати вулиці рідного міста. Павло Магаляс, винороб із Миколаївської області, власник виноробні Ольвія Нуво, маючи професійний досвід військового, будучи сапером займається розмінуванням полів та виноградників, які щедро усіяні, на жаль, не врожаєм, а ракетами, мінами, якими закидає російський агресор.

Зараз з усіх боків прилітають сумні новини про виноградники, виробництво, склади і, на жаль, про виноробів. Хочу висловити своє співчуття рідним та близьким винороба, технолога-експериментатора Сергія Золотаря, який показав та довів, що виноградники можуть рости не лише на півдні України, а й на півночі, у Чернігівській області.

Вже відомо, що через війну постраждали виноробні Київщини та Херсонщини, Чернігівщини, Миколаївщини та Одещини. Знищено Гостомельський склозавод, який забезпечував потреби багатьох місцевих виробників вина у пляшках. Російська бомба також знищила склад імпортера та дистриб'ютора вина "Бюро Він", якому належить найбільший у Європі винний магазин GoodWine. Втрати постачальника становили близько 15 млн. євро. Також повністю знищено успішне виробництво сидрів @ BerrylandCidery.

Руйнівні наслідки припали і на частку багатьох сімейних виноробень — Курінь (Chateau Kurin) у Херсонській області, Касія (Cassia Wine) під Києвом, @Slivino у Миколаївській області. Про них я хотіла б розповісти докладніше. Зараз вони перебувають у скрутному становищі через війну, але ми з вами можемо допомогти. У цей нелегкий час дуже важливо підтримати тих, хто поділяє з нами спільні цінності та потребує допомоги. Деталі нижче.

Сімейна виноробня Chateau Kurin (Херсонська обл)

Сімейна виноробня Chateau Kurin – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

У березні на Херсонщині загарбниками варварськи знищено виноробню Château Kurin. Спочатку вона була розграбована, а потім повністю спалена. Перш, ніж згоріли дощенту всі приміщення, з них було вкрадено техніку, включаючи ноутбуки та корпоративні телефони. Випита та розграбована вся продукція. Тисячі пляшок вина.

На щастя, її господарям, родині Халупенко, пощастило вижити. Кілька днів тому власник виноробні Château Kurin виставив фотографію з вирвами від мінометних обстрілів на своїх землях. Тільки уявіть, що відчувають люди, котрі побачили попіл на місці свого будинку! Безглузда війна покалічила плоди багаторічної натхненної роботи.

Сімейна виноробня Château Kurin — понад 20 років займає гідне місце серед виноробних господарств на півдні України. Їй належать близько 50 га виноградників на південних схилах.

Основні сорти, які вирощує Виноробня Château Kurin: Шардоне, Ріслінг, Іршаї Олівер, Трамінер, Ркацителі, Мускат, Каберне Совіньйон та Сапераві. Команда з 9 осіб працює в сімейному дусі, щоб виробляти, розповсюджувати та просувати ексклюзивний вибір із більш ніж 20 вин. На території були мотель, кав'ярня, міні-зоопарк, зони відпочинку.

Château Kurin - справжня виноробня в ідеальному сенсі слова: це сімейна виноробня, де живе і працює вся родина Халупенко, вкладаючи душу і філософію в кожну пляшку вина, яке вони виробляють. Приклад виноробні Château Kurin показує, що можна, будучи маленькою виноробною, демонструвати чудові результати. Головне — проявити працьовитість та амбіції, додати сильне бачення та добру дозу херсонської емоційності. І, звичайно ж, важлива сім'я, яка повністю підтримує власника та батька Дениса Халупенка та компанію Château Kurin – майбутні покоління, які зможуть продовжити сімейну традицію. Кропотлива, точна та уважна робота здатна розкрити все найкраще, що є на українській землі та подарувати це всьому світу.

Денис Халупенко мріяв, щоб туристи з усього світу приїжджали до готелю, який вони збудували при виноробні, куштували чудове вино та милувалися безкрайніми степами Херсонщини.

Зараз виноробня Château Kurin зруйнована та пограбована. Однак я впевнена, що після війни виноробня буде відбудована, і всі амбітні плани її власників будуть реалізовані. І ми з вами можемо у реалізації цих планів! На сторінці Instagram виноробні Денис Халупенко розмістив номер банківської картки для всіх, хто хоче допомогти відродити херсонську виноробню: @family_winery_kurin.

Також Chateau Kurin звертаються з проханням до виноробів та сомельє у зарубіжних країнах: «Ми потребуємо допомоги у вигляді старого обладнання для виноробства (прес, дробарка, насос, холод, розлив, бочки та вініфікатори, барик), пишіть нам на пошту helpkurin@gmail .com».

Сімейна виноробня Cassia (Київська область)

Сімейна виноробня Cassia – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

Територію сімейної виноробні Cassia під Києвом обстріляли з міномета. У будинку розбиті стекла. Верхня частина будівлі зруйнована дуже сильно. З початку російського вторгнення в Україну виноробне господарство Касія постраждало від обстрілу двічі. На щастя, самі власники підприємства живі, здорові та перебувають у безпеці.

Сімейна виноробня "Касія" розташована в селі Міла, Бучанського району, Київської області. Вона заснована Миколою Касьяненком та його сином Володимиром у 2015 році. Основним приміщенням виноробні є власний будинок сім'ї.

Самі виноградники Касія розташовані на Одещині. Також сім'я Касьяненко використовує дубові бочки саме українського виробництва з Житомирської області. Серед білих сортів Cassia виділяються Ріслінг та Шардоне, а серед червоних – Каберне-Совіньйон, Мерло, Одеський чорний, Піно Нуар. Обсяг виробництва за рік становив до війни близько 2 тисяч літрів.

Вина Cassia відрізняються цікавою стилістикою, а приголомшливе розташування робить виноробню привабливим місцем для любителів винного туризму.

Сімейна виноробня Slivino Village (Миколаївська область)

Сімейна виноробня Slivino Village – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

Не оминула війна і ще одну сімейну виноробню в Миколаївській області SliVino Village. Сім'я Молчанових ретельно відроджує історію, слідує традиціям і вшановує терруар. Але одного дня, якщо його так можна назвати, починається вторгнення росіян на територію України, починаються хаотичні обстріли з боку окупантів і після завдання ракетних ударів Молчанови знаходять у себе на винограднику снаряд, що не розірвався, який міг принести багато горя. Але доля розпорядилася інакше і фото з цим снарядом посеред виноградника і виноробом Георгієм Молчановим, що стоїть поруч, облетіло весь світ став символом боротьби і перемоги раціонального над ірраціональним, майбутнього над темним минулим.

Сімейна виноробня WineIdea (Київська область)

Сімейна виноробня WineIdea – Блог про вино та міцні алкогольні напої Wine Blog

Ще одній виноробні на Київщині у селі Ясногородка пощастило менше. Всі снаряди запущені кривавим агресором у бік сімейної виноробні WineIdea, на превеликий жаль, досягли мети. WineIdea – це не просто сімейна виноробня, це сімейний екопарк, цілий туристичний комплекс, до якого входили готель, ресторан, страусина ферма та багато іншого. На сьогоднішній день – комплекс практично знищений, будівлі розбомблені, тварини вбиті. Дуже тішить те, що господарі живі, встигнувши поїхати до початку активних бомбардувань, а ще вцілів погріб з вином!

Дуже складно приймати всі ці історії, знаючи, що за кожною з них стоять долі, людські життя, роки кропіткої роботи та безмежної віри в українське виноробство. Але навіть у цей смутний час знайшлися світлі уми, які знайшли спосіб допомогти — і вино українське придбати, і виноробів, і армію України підтримати.

Власники «Винного бару» у Харкові створили проект «Винні ф'ючерси» від українських виробників. І тепер кожен може зробити свій внесок у перемогу України та на підтримку майбутнього українського вина. Все, що необхідно зробити, це заповнити форму та вибрати вино від українського виробника, яке можна буде забрати після закінчення війни в Україні!

Сподіваємось, що найближчим часом війна закінчиться і українські виноробні будуть відновлені. Бажаємо всім виноробам України та всьому українському народу мирного неба над головою та перемоги над агресором!